Proč nesouhlasím s amnestií

3. ledna 2013 v 20:03 | Elizabeth
Jak už jistě mnozí z vás vědí, v České republice náš prezident Václav Klaus udělil vězňům, kteří splňovali jisté podmínky, tzv. amnestii, tedy jednoduše řečeno milost, propuštění z vězení. Ale přijde vám to jako dobrý nápad? Mě tedy rozhodně ne. Přeci jen, za nějaký ménně závažný čin, jako třeba když člověk ukradl na tržnici jablko a byly mu uděleny veřejné práce, natož třeba domácí vězení (i takový případ je), to se skoro ani nedá brát jako zločin. Vzpomeňte si na Jeana Valjeana z muzikálu Bídníci - ukradl chléb a byl prodán do otroctví a následně celý život pronásledován. To by mi vadilo. Jenže nejsme v muzikálu, takovéhle věci se doopravdy dějí. Jistě, je to trestný čin, ale co třeba zákaz vstupu na pozemek, kde se krádež stala? To by k věci bohatě stačilo, a ne půl roku uklízet poplivané chodníky. Myslím, že většinu těchto lidí by motivovalo už jen nepříjemné setkání s policisty a nechali by toho. A ti co ne, ti co by kradli víckrát, by prostě dostali PŘIMĚŘENÝ trest. Ale to jsme trochu odběhli od tématu. Proč s propouštěním vězňů, kteří udělali jakýkoliv neuvážený TRESTNÝ čin nesouhlasím, se dočtete v celém článku.


Určitě jste si stačili všimnout, že po pěti hodinách, kdy byli tito vězni propuštěni, udělali podobný čin znovu. Za napadení člověka by měli jít bez debat sedět, a ne že je jen tak z milosti propustí. Normálně mi přijde, že náš prezident je vcelku chytrý a vzdělaný člověk, občas ale dělá zbrklá rozhodnutí, jako je například toto.

Pokud někdo někoho znásilní, je pro něj přiměřeným trestem vězení nebo přinejmenším domácí vězení. No jo, ale pan Klaus je vesele pustí na svobodu - a co neudělají? První, kam se vydají je nějaký tmavý kout města a někoho znásilní. Znovu. Propouštět vězně? Dobře, ale všeho s mírou! Ne, že se najednou na svět vyhrne 7 000 odsouzených!

Jak jsem se již zmiňovala na začátku článku, souhlasím s propuštěním z veřejných prací lidi, které neudělali nic závažnějšího, než že ukradli maličkost z obchodu. Odpouštět se má. Ale ne všichni si to zaslouží! Jedna věc je ukrást flašku vína a druhá věc je vykrást kolegovi z práce kancelář.

Přesně tohle mi připomíná případ matky mojí spoluhráčky. Ta vlastní osamělou kancelář ve městě (nevzpomínám si, jaké je její povolání). Dcera narychlo potřebovala klíče od domu a čekala u zadního vchodu. Mamka kancelář ani nezamykala, oskočila si sotva na minutku. Dala jí klíče a spěchala zase nahoru - a co neviděla: Její taška byla úplně vybraná. Nechala ji pověšenou na opěradle židle a za tu půlminutku z ní někdo stihnul ukradnout mobil, krabičku cigaret a peněženku s velkým peněžním obnosem a všemi doklady (včetně občanského průkazu a pasu). Tady je vidět, jak jsou tito lidi rychlí. Zčásti to mohla být její chyba - přeci jen bychom neměli nechávat kancelář s osobními věcmi nestřeženou, ale kdo z vás by si vpomněl na nějaké zamykání, když si odskočí sotva na minutu? Zloděje asi po týdnu chytli a byl odsouzen asi na třičtvrtě roku (ale teď nechci kecat, nepamatuji si to přesně) do vězení. A teď byl znovu propuštěn. Co když to udělá znovu?! Co když někdo tímto způsobem přijde o mnohem větší obnos peněz nebo o mnohem cennější věci (nevím, dám jen takový příklad... diamantový náhrdelník atd. ...)? Její máma je patřičně naštvaná. I když jí bylo vše vráceno, co když se to stane někomu dalšímu? Byť by to byl váš největší sok, myslím, že byste mu nepřáli krádež, natož například již zmiňované znásilnění...

Budu radši končit, na konec sem vrhnu jednu skvělou píseň, kterou má moc rád můj přítel - Harakiri od Serje Tankiana (zpěvák ze System of a Down), která sama, ale hlavně její videoklip pojednává o úrovni dnešního světa, která je mimochodem nechutně nízká.


A co vy a váš názor na bezhlavé propouštění vězňů? Komentujte, diskutujte, hlasujte v anketě, buďte klidně vulgární... :-) Beru všechny názory a ráda si s vámi pokecám :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vivienne vivienne | Web | 6. ledna 2013 v 18:48 | Reagovat

Myslím, že amnestie sama o sobě není špatná, ale to co provedl nás "ctěný" prezident je fakt hrozné. Teď aby se člověk ještě více bál chodit někam za tmy..
A taky mi to trochu přijde jako znevažování práce policie, soudů a vůbec věch, kteří se podíleli na zatčení a odsouzeních těch lidí.

2 Gnom Plešatý Gnom Plešatý | E-mail | 18. srpna 2013 v 23:54 | Reagovat

No, mě nedavno ukradli kolo, nejspíše někdo z těch 7000 tisíc. Děkuji pane bývalý presidente..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama